Pitolenie i Gadanie - podkasty o ciekawych sprawach
W tym miejscu znajdziecie podkasty z różnych serii tworzone przez ekipę Lewackiego Pitolenia.
Pierwszym z nich jest Lewackie Pitolenie. To nazwa trochę ironiczna - takimi słowami oburzeni prawicowi czytelnicy podsumowywali kiedyś artykuły w prowadzonym przez Maćka i Tomka portalu. Choć jednak serca mamy bardziej po lewej niż po prawej, to załoga podkastu różni się w swoich poglądach, co pozwala nam toczyć dyskusje i spory które - mamy nadzieję - są interesujące również dla naszych słuchaczy.
Jako że postanowiliśmy oddzielić nasze pitolenie od mądrego gadania, które często prezentują zapraszani przez nas goście, nasze wywiady będą teraz ukazywać się w serii Mądrze Gada.
A być może niedługo pojawi się tutaj coś jeszcze.
Na rozsianą po świecie ekipę przygotowującą te podkasty składają się Tomasz Oryński (Helsinki), Maciej Przybycień (Edynburg), Adam "Beret" Mańczuk (nomad), Dariusz Wójcicki (Warszawa) oraz Magdalena Lasota (Wrocław).
W początkowym okresie do ekipy Lewackiego Pitolenia nalezała także Martyna Sokołowska (Sanok).
Pitolenie i Gadanie - podkasty o ciekawych sprawach
Lewackie Pitolenie o prawach autorskich (Gość: Mieczysław Jurecki)
Naszego dzisiejszego gościa nie trzeba przedstawiać, bo jest to legenda polskiego rocka - i nie tylko. Mało kto jednak wie, że Mieczysław Jurecki poza grą (między innymi) na basie w (między innymi) Budce Suflera aktywny jest także jako działacz organizacji walczących o ochronę praw autorskich kompozytorów i wykonawców.
Popularny Mechanik opowiada nam, jak na przestrzeni jego 50-letniej kariery na scenie zmieniał się rynek muzyczny, co zmieniło wprowadzenie ustawy o prawach autorskich i pokrewnych oraz jak żyje się muzykom dziś w dobie streamingu.
Rozmawiamy o tym, czym ochrona praw autorskich do utworów muzycznych różni się od innych form ochrony, czy w słynnych sporach o plagiaty chodzi o uznanie autorstwa czy po prostu zwyczajnie o pieniądze i o tum, jakich zmian oczekiwaliby muzycy oraz o tym, czy serwisy streamingowe takie jak Youtube są przyjacielem czy wrogiem artystów i słuchaczy.
Rozmawia #Tomek
Książka o której wspomina nasz gość to "Dirty Little Secrets of the Record Business: Why so much music you hear sucks" autorstwa Hanka Bordowitza.
Polecamy także obejrzenie dokumentu o kontrowersyjnej sprawie o plagiat w piosence Down Under: https://youtu.be/UODO2O5k_94?si=sc69bMlM-juxUU5G
W podkaście wykorzystano fragmenty utworów:
1. "Down Under" (Colin Hay / Ron Stryker) w wykonaniu zespołu Men At Work (źródło: https://youtu.be/XfR9iY5y94s?si=eX_jqKPuGT_c6aSm)
2. "Kookabura Song" (Marion Sinclair) w wykonaniu 1277 drużyny Skautów (źródło: https://www.youtube.com/watch?v=waLbeojzzOQ)
* * *
Ta audycja to jeden z podkastów tworzonych przez ekipę Lewackiego Pitolenia.
Nazwa pierwszego z nich - Lewackie Pitolenie właśnie - jest nieco ironiczna. Takimi słowami oburzeni prawicowi czytelnicy podsumowywali kiedyś artykuły w prowadzonym przez Maćka i Tomka portalu. Choć jednak serca mamy bardziej po lewej niż po prawej, to załoga podkastu różni się w swoich poglądach, co pozwala nam toczyć dyskusje i spory które - mamy nadzieję - są interesujące również dla naszych słuchaczy.
Jako że postanowiliśmy oddzielić nasze pitolenie od mądrego gadania, które często prezentują zapraszani przez nas goście, nasze wywiady będą teraz ukazywać się w serii Mądrze Gada.
A być może niedługo pojawi się tutaj coś jeszcze.
Rozsianą po świecie ekipę przygotowującą te podkasty tworzą:
- Magdalena Lasota - fotografka i przedsiębiorca z Wrocławia
- Adam "Beret" Mańczuk - nomad, żeglarz, hippis i programista pomieszkujący wszedzie po trochu.
- Tomasz Oryński - niezależny dziennikarz i kierowca ciężarówki mieszkający w Helsinkach
- Maciej Przybycień - dawniej redaktor prasy polonijnej a dziś barman i programista żyjący w Edynburgu
- Dariusz Wójcicki - project manager z branży IT mieszkający w Warszawie
W pierwszym okresie działania podkastu współpracowała z nami także Martyna Sokołowska, dziennikarka z Sanoka.
Kontakt: lewackie.pitolenie.podkast@gmail.com ...